Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu w dniach 20.04–26.04.2009 r. organizują akcję Tydzień nadziei. Wolontariusze będą kwestować i rozdawać własnoręcznie zrobione żonkile (symbole nadziei) na ulicach Opola, w szkołach i parafiach.
Organizując akcję Tydzień nadziei, chcą zaprosić mieszkańców Opolszczyzny oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych do włączenia się w ogólnopolską akcję „Pola nadziei” i wsparcia dzieci, które są podopiecznymi Fundacji Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu.

„Pola Nadziei” to międzynarodowa akcja rodem ze Szkocji, gdzie rozpoczęła ją Fundacja Marie Curie Cancer Care. W Polsce, jako pierwsze zorganizowało ją w 1998 roku Hospicjum z Krakowa. „Pola Nadziei” w 2009 roku zakwitną w 40 polskich miastach.
Pod tą wzruszającą nazwą działa program stworzony ponad 60 lat temu, pomagający chorym na raka. Akcja ta przypominać ma o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Co roku – w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami w parkach i na skwerkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na tę straszną chorobę. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się szeroko zakrojona akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki Hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za swoje serce – kwiat żonkila lub jego symbol. Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową.

Rozpowszechniając informacje o działalności hospicyjnej, uczymy wrażliwości wobec nieuleczalnie chorych.